Участие на членове на Народното физклултурно дружество "Русенец при МВР" в Русе на манифестация на 28 септември 1947 г. по случай Деня на физкултурата. Снимка: Държавна агенция "Архиви"
На 26 декември 1946 г. в София е извършено обединение на Народния съюз за гимнастика и спорт /НСГС/, Народния туристически съюз /НТС/ и Народния колоездачен и мото съюз /НКМС/. Трите организации са обединени под името Народен физкултурен съюз /НФС/.
В обединителния протокол на новия НФС е записано как ще бъде извършвано обединението на местно ниво. В градовете, където има повече от едно дружество за гимнастика и спорт, какъвто е случаят в Русе, на членовете на другите два съюза – туристическия и колоездачно-мотоциклетния – е оставено сами да изберат с мнозинство с кое градско дружество за гимнастика и спорт да се обединят. Съответно новите местни обединения се преобразуват в Народни физкултурни дружества /НФД/.

Още през декември 1946 г. в Русе са предприети действия да се подготви такова обединение. Така на 27 януари 1947 г. местното градско дружество за гимнастика и спорт „Свобода“, русенският клон на НТС „Дунав-Приста“ и Русенското колоездачно и мото дружество са обединени в общо Народно физкултурно дружество. Към това обединение са приобщени и членовете на бившето юнашко дружество „Русенски юнак“, разформировано през юли 1946 г. На 17 февруари 1947 г. Управителния съвет на новото дружество решава то да се казва „Русенец“.
Канцеларията на НФД „Русенец“ е била на улица „Генералисимус Сталин“ №94 /днес улица „Александровска“, срещу училище „Отец Паисий“/.
Участие на членове на Народното физклултурно дружество "Русенец при МВР" в Русе на манифестация на 28 септември 1947 г. по случай Деня на физкултурата. Снимка: Държавна агенция "Архиви"
На 1 юни 1947 г. на извънредното годишно общо събрание на Народното физкултурно дружество „Русенец“ е избрано ново ръководство в състав: Тодор Георгиев, Благовест Ватев, Светослав Йорданов, Йорданка Иванова, Владимир Ханчев и Давид Берней.
На 26 юни 1947 г. „Русенец“ и „Спартак при МВР“ се обединяват в Народно физкултурно дружество „Русенец при МВР“. Подписването на обединителния протокол е извършено на специално събрание в Заседателната зала на русенската община. За председател на новото дружество е избран д-р Данаил Дянков.
На 16 февруари 1949 г. работническото физкултурно дружество „Динамо“, железничарското физкултурно дружество „Локомотив“ и физкултурно дружество „Русенец при МВР“ (това са единствените три спортни организации в Русе по това време) се обедняват в единнно градско физкултурно дружество „Дунав“. От тази дата НФД „Русенец при МВР“ прекратява самостятелното си съществуване, макар да остава още известно време като сектор на „Дунав“.